E133 - Brilantná modrá FCF ( Cl potravinárská modrá 2 )

nebezpecne_ecko

 Absolútne nevyhovujúce éčko - vysoká toxicita (kvalitou 5 a viac)

Charakteristika
Jasne modré syntetické farbivo, často používané v kombinácii s ďalšími syntetickými farbivami. V USA aj v SR (celej EÚ) povolené na farbenie mnohých druhov potravín.

Použitie
Používa sa na farbenie limonád, sladkostí, zmrzliny, cukroviniek, pekárenských výrobkov, cereálií, pudingov. Ďalej sa používa vo farbách na vlasy, make-upoch, dezodorantoch, zubných pastách a iných drogistických a kozmetických výrobkoch.

Výroba
Synteticky z uhoľného dechtu.

Nežiaduce účinky
Pre iné využitie ako v potravinách je farbivo úplne neškodné. Štúdie na potkanoch zistili výskyt zhubných nádorov v mieste vpichu alebo po požití. Boli zaznamenané prípady toxické povahy farbiva na pacientoch - v prípadoch, kedy malo farbivo poslúžiť k diagnostike aspiračných funkcií pacientov, bolo objavené, že zafarbuje moč, fekálie i pokožku. S tým boli spojené aj negatívne účinky ako pokles krvného tlaku, vznik metabolickej acidózy alebo smrť. Vzhľadom na povahu výskumov, kedy pacientov tvorili iba dobrovoľníci, nemožno presne povedať, aké percento farbivá sa naozaj do tela vstrebáva. Na pozore by však mali byť najmä ľudia citliví na aspirín. Môže spôsobiť astmu, žihľavku či iné alergické reakcie.

Doplňujúce informácie
Prijateľná denná dávka 0 - 12,5 mg na 1 kg telesnej váhy. Maximálna prípustná úroveň farbivá v nápojoch 70 mg / l, v jedle 290 mg / l.


Zdroj:
Databáza: CEFF Certified E-Friendly Food
Éčka v potravinách, V. Klescht, I. Hrnčiříková, L. Mandelová
Jedlo na prvom mieste, Melissa Hartwigová a Dallas Hartwig
Vieš čo ješ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm
Víme, co jíme?, aneb, Průvodce "Éčky" v potravinách, T.Vrbová