E124 - Ponceau 4R (Cl potravinárska červeň 7, Košenilová červeň A)

nebezpecne_ecko

Absolútne nevyhovujúce éčko - vysoká toxicita (kvalitou 5 a viac)

Charakteristika
Syntetické jasne červené farbivo. Patrí do skupiny tzv. Azofarbív. Má veľmi stabilnú pH a teplotu pri jeho spracovania a skladovania. Je chybne zamieňané za prírodné farbivo Košenila E120.

Použitie
Kečupy, cukrovinky, marmelády, pudingy, žuvačky, mliečne výrobky, limonády, zmrzliny, kompótové ovocie či rybie výrobky.

Výroba
Synteticky z kamennouhoľného dechtu.

Nežiaduce účinky
Môže spôsobiť astmu, horúčky a na pozore by mali byť najmä ľudia citliví na aspirín. Na základe dlhodobých štúdií na potkanoch a myšiach existuje podozrenie, že sa jedná o karcinogén. U detí môže vyvolať či zhoršovať hyperaktivitu. Táto informácia musí byť uvedená na obale výrobku E 124 obsahujúce.

Doplňujúce informácie
Prípustný denný príjem bol do r. 2009 0-4 mg na 1 kg telesnej váhy. potom EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) prehodnotil túto dávku na základe vyskytnutých štúdií a stanovil novú na 0,7 mg / kg těl.váhy / deň. V niektorých krajinách vrátane USA nie je povolené.


Zdroj:
Databáza: CEFF Certified E-Friendly Food
Éčka v potravinách, V. Klescht, I. Hrnčiříková, L. Mandelová
Jedlo na prvom mieste, Melissa Hartwigová a Dallas Hartwig
Vieš čo ješ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm
Víme, co jíme?, aneb, Průvodce "Éčky" v potravinách, T.Vrbová

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie