E110 - Žltá SY (Cl potravinárska žltá 3)

nebezpecne_ecko

Absolútne nevyhovujúce éčko - vysoká toxicita (kvalitou 5 a viac)

Charakteristika
Žlto - oranžové farbivo, vyrábané synteticky. Môžeme ho nájsť pod anglickými názvami Sunset Yellow, FCF Orange Yellow S alebo FD & C Yellow 6. Patrí do skupiny tzv. Azo farbív. Často sa používa v kombinácii s farbivom E123 (Amaranth) pre vytvorenie hnedej farby.

Použitie
Pre svoju jasne oranžovú farbu je táto látka hojne využívaná v nealkoholických nápojoch, v mnohých druhoch sladkostí, v pekárenských výrobkoch, v marhuľovom džemu, marcipánu, zmrzline, horčica, žuvačkách, instantných polievkach a ďalších. Nepoužíva sa v potravinách tuky a oleje. Tiež sa používa vo farmaceutickom priemyslu a k netrvalému farbenie vlasov a v ostatné kozmetike.

Výroba
Synteticky vyrábaná látka. O výrobnom procese nie je veľa informácií, skôr sa ako surovina na výrobu využíval uhoľný decht.

Nežiaduce účinky
Žltá SY je chemicky odvodená od látky Sudan I, čo je preukázaný karcinogén a môže sa v samotnej látke objaviť ako nečistota. Môže vyvolať alergické a astmatické reakcie, žihľavku, opuchy kože, vyrážky či dráždiť žalúdok a vyvolať vracanie alebo hnačku. Látka je v podozrení zo spôsobovania detskej hyperaktivity a môže vyvolávať neznášanlivosť aspirínu.

Doplňujúce informácie
Použitie látky bolo predtým zakázané v Nórsku a Fínsku, zvažuje sa jej zákaz vo Veľkej Británii. V USA je jej použitie povolené. V súčasnosti nemožno ísť nad rámec EÚ legislatívy - pretože je toto E na tzv. "Pozitívnym" listu aditív v rozmedzí daných limitov a typov potravín) pre U musí byť povolené vo všetkých členských štátoch EÚ. Prijateľný denný príjem je stanovený na 4 mg / kg telesnej hmotnosti / deň.


Zdroj:
Databáza: CEFF Certified E-Friendly Food
Éčka v potravinách, V. Klescht, I. Hrnčiříková, L. Mandelová
Jedlo na prvom mieste, Melissa Hartwigová a Dallas Hartwig
Vieš čo ješ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm
Víme, co jíme?, aneb, Průvodce "Éčky" v potravinách, T.Vrbová