E110 - Žltá SY (Cl potravinárska žltá 3)

nebezpecne_ecko

Absolútne nevyhovujúce éčko - vysoká toxicita (kvalitou 5 a viac)

Charakteristika
Žlto - oranžové farbivo, vyrábané synteticky. Môžeme ho nájsť pod anglickými názvami Sunset Yellow, FCF Orange Yellow S alebo FD & C Yellow 6. Patrí do skupiny tzv. Azo farbív. Často sa používa v kombinácii s farbivom E123 (Amaranth) pre vytvorenie hnedej farby.

Použitie
Pre svoju jasne oranžovú farbu je táto látka hojne využívaná v nealkoholických nápojoch, v mnohých druhoch sladkostí, v pekárenských výrobkoch, v marhuľovom džemu, marcipánu, zmrzline, horčica, žuvačkách, instantných polievkach a ďalších. Nepoužíva sa v potravinách tuky a oleje. Tiež sa používa vo farmaceutickom priemyslu a k netrvalému farbenie vlasov a v ostatné kozmetike.

Výroba
Synteticky vyrábaná látka. O výrobnom procese nie je veľa informácií, skôr sa ako surovina na výrobu využíval uhoľný decht.

Nežiaduce účinky
Žltá SY je chemicky odvodená od látky Sudan I, čo je preukázaný karcinogén a môže sa v samotnej látke objaviť ako nečistota. Môže vyvolať alergické a astmatické reakcie, žihľavku, opuchy kože, vyrážky či dráždiť žalúdok a vyvolať vracanie alebo hnačku. Látka je v podozrení zo spôsobovania detskej hyperaktivity a môže vyvolávať neznášanlivosť aspirínu.

Doplňujúce informácie
Použitie látky bolo predtým zakázané v Nórsku a Fínsku, zvažuje sa jej zákaz vo Veľkej Británii. V USA je jej použitie povolené. V súčasnosti nemožno ísť nad rámec EÚ legislatívy - pretože je toto E na tzv. "Pozitívnym" listu aditív v rozmedzí daných limitov a typov potravín) pre U musí byť povolené vo všetkých členských štátoch EÚ. Prijateľný denný príjem je stanovený na 4 mg / kg telesnej hmotnosti / deň.


Zdroj:
Databáza: CEFF Certified E-Friendly Food
Éčka v potravinách, V. Klescht, I. Hrnčiříková, L. Mandelová
Jedlo na prvom mieste, Melissa Hartwigová a Dallas Hartwig
Vieš čo ješ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm
Víme, co jíme?, aneb, Průvodce "Éčky" v potravinách, T.Vrbová

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie