E121 - Citronová červeň 2

nebezpecne_ecko

Absolútne nevyhovujúce éčko - vysoká toxicita (kvalitou 5 a viac)

Charakteristika
Syntetické farbivo. Môže mať žltú, oranžovú alebo tmavo červenú farbu. Nie je rozpustné vo vode. V množstve krajín vrátane celej EÚ a teda aj SR je ako prídavná látka do potravín zakázaná.

Použitie
Použitie tohto farbiva je schválené iba na farbenie kúry citrusových plodov, najmä pomarančov.

Nežiaduce účinky
Nemalo by dôjsť k jeho vstrebaniu do pokožky, pretože môže spôsobiť zdrsnenie pokožky a pôsobiť rakovinotvorne. Spôsobuje alergické reakcie. Teda zbytočne dlho nedržte pomaranča v ruke. Rad štúdií preukázala negatívne účinky na zvieratách. Ak nepoužívate kôru a pomaranča riadne olúpete, netreba sa obávať. Farbivo totiž neprestupuje kôrou až do buničiny (biela časť pod kôrou). Zložka 2-napthol, ktorá je obsiahnutá v farbive, môže spôsobiť, pri jeho zvýšenom príjme zákal očnej šošovky, poruchy obličiek, vracanie alebo obehový kolaps.

Doplňujúce informácie
Veľmi zriedka ho môžeme nájsť aj v pomarančových marmelády, kde sú aj kúsky kôry pri výrobkoch, ktoré nie sú z krajín EÚ.


Zdroj:
Databáza: CEFF Certified E-Friendly Food
Éčka v potravinách, V. Klescht, I. Hrnčiříková, L. Mandelová
Jedlo na prvom mieste, Melissa Hartwigová a Dallas Hartwig
Vieš čo ješ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm
Víme, co jíme?, aneb, Průvodce "Éčky" v potravinách, T.Vrbová

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie