Kobalt

Všeobecne

Kobalt má pre človeka význam len ako súčasť vitamínu B12 . Prvok dostal meno podľa nemeckého slova Kobalt, čo je škriatok. Organizmus človeka obsahuje 1 až 10 mg kobaltu, ktorý je uskladňovaný prevažne v pečeni. Nevyužitý a neuskladniteľný kobalt sa vylučuje obličkami.

Ako je uvedené pri charakteristike vitamínu B12 , vitamín s kobaltovým jadrom sa zúčastňuje na tvorbe červených krviniek a na množení všetkých buniek, na ich raste a dospievaní. Podporuje vstrebávanie železa , ako súčasti niektorých enzýmov, a podieľa sa tiež na tvorbe bielkovín v organizme. Podporuje príjem jódu v štítnej žľaze a syntézu DNA a cholínu. Túto enormnú prácu zabezpečuje dávka 1 mcg vitamínu B12 denne.

Kobalt vstupuje do rastlín podobne ako železo a má s ním vhodné transportéry. V malých množstvách sa vyskytuje v asimilačných a rezervných pletivách. Pozitívne ovplyvňuje biosyntézu a stabilitu chlorofylu.

Funkcie:

  • je zložkou vitamínu B12

  • má špecifický vplyv na niotrogénne baktérie pri fixácii vzdušného kyslíka (podobne ako molybdén )

  • zabudováva sa do štruktúr kobalamínu, ktorý má kladný vplyv na tvorbu červených krviniek

  • podporuje vstrebávanie železa , jódu, syntézu DNA a cholínu

     

     

Denná potreba

Denné dávky by sa mali pohybovať okolo 5 až 10 mcg.

Výskyt

Zdroje kobaltu sú (mcg/100mg): pšeničný chlieb(2), ovos(8,5), zemiaky(1,3), búrske oriešky(37), syry(2), ryby(1), vlašské orechy(9,5) a hovädzia pečeň(10,5).

Príznaky pri nedostatku

Kobalt patrí k najzákladnejším prvkom v ľudskom organizme. Nedostatok kobaltu, resp. kobalamínu, sa prejavuje najmä ako perniciózna anémia, ktorá bola pred objavením vitamínu B12 smrteľná. Od roku 1948 sa táto choroba úspešne lieči príjmom vitamínu B12.

Príznaky pri prebytku

Prebytok kobaltu (dávka nad 1 mg denne na 1 kg telesnej hmotnosti) môže byť toxický a môže zapríčiniť poškodenie srdcového svalu vrátane infarktu. K predávkovaniu môže dôjsť pri používaní potravín s kobaltovými prísadami, napríklad kobalt sa dodáva do piva kvôli zvyšovaniu penivosti. Už pri dennej dávke 500 mg sa môže dostaviť zvracanie a hnačka. Pri dlhodobo zvýšenom príjme hoci v netoxickej dávke, môže dôjsť k tvorbe rakovinových nádorov. Okrem toho pri vysokých dávkach sa znižuje účinnosť vápnika v organizme, v dôsledku čoho dochádza k ťažkému poškodeniu svalov, najmä srdcovej svaloviny, a k oslabeniu činnosti srdca so všetkými dôsledkami. Prebytok môže však spôsobiť zníženie činnosti štítnej žľazy a tvorbu strumy.